AHSAA Announces First-Round High School Football Pairings

22highschoolfootball

AHSAA 2022 FOOTBALL PLAYOFFS
First-Round Pairings
(All games, Friday, Nov. 4, unless otherwise noted)

CLASS 1A
Region 3 Qualifier 4: R.C. Hatch at Region 4, Qualifier 1: Maplesville
Region 2 Qualifier 3: Georgiana at Region 1, Qualifier 2: Leroy
Region 4 Qualifier 4 : Autaugaville at Region 3, Qualifier 1: Linden
Region 1 Qualifier 3: Choctaw County at Region 2, Qualifier 2: Brantley

Region 1 Qualifier 4: Southern Choctaw at Region 2, Qualifier 1: Elba
Region 4 Qualifier 3: Verbena at Region 3, Qualifier 2: Sweet Water
Region 2 Qualifier 4: Florala at Region 1, Qualifier 1: Millry
Region 3 Qualifier 3: Keith at Region 4, Qualifier 2: Loachapoka

Region 7 Qualifier 4: Cedar Bluff at Region 8, Qualifier 1: Meek
Region 6 Qualifier 3: Wadley at Region 5, Qualifier 2: Pickens County
Region 8 Qualifier 4: Phillips at Region 7, Qualifier 1; Valley Head
Region 5 Qualifier 3: Marion County  at Region 6, Qualifier 2: Ragland

Region 5 Qualifier 4: South Lamar at Region 6, Qualifier 1: Spring Garden
Region 8 Qualifier 3: Hackleburg at Region 7, Qualifier 2: Coosa Christian
Region 6 Qualifier 4: Donoho at Region 5, Qualifier 1: Lynn
Region 7 Qualifier 3: Appalachian at Region 8, Qualifier 2: Addison

CLASS 2A

Region 3 Qualifier 4: Lanett at Region 4, Qualifier 1: B.B. Comer
Region 2 Qualifier 3: Wicksburg at Region 1, Qualifier 2: JU Blacksher
Region 4 Qualifier 4: Thorsby at Region 3, Qualifier 1: Reeltown
Region 1 Qualifier 3: St. Luke’s Episcopal at Region 2, Qualifier 2: G.W. Long

Region 1 Qualifier 4: Chickasaw at Region 2, Qualifier 1: Ariton
Region 4 Qualifier 3: Isabella at Region 3, Qualifier 2: Highland Home
Region 2 Qualifier 4: Cottonwood at Region 1, Qualifier 1: Clarke County
Region 3 Qualifier 3: Luverne at Region 4, Qualifier 2: Vincent

Region 7 Qualifier 4: North Sand Mountain at Region 8, Qualifier 1: Lexington
Region 6 Qualifier 3: Locust Fork at Region 5, Qualifier 2: Tuscaloosa Academy
Region 8 Qualifier 4: Red Bay at Region 7, Qualifier 1: Fyffe
Region 5 Qualifier 3: Winston County at Region 6, Qualifier 2: Cleveland

Region 5 Qualifier 4: Lamar County at Region 6, Qualifier 1: Southeastern
Region 8 Qualifier 3: Hatton at Region 7, Qualifier 2: Pisgah
Region 6 Qualifier 4: West End at Region 5, Qualifier 1: Aliceville
Region 7 Qualifier 3: Collinsville at Region 8, Qualifier 2: Falkville

CLASS 3A
Region 3 Qualifier 4: Southside-Selma at Region 4, Qualifier 1: Dadeville
Region 2 Qualifier 3: Straughn at Region 1, Qualifier 2: Thomasville
Region 4 Qualifier 4: Walter Wellborn at Region 3, Qualifier 1: Saint James
Region 1 Qualifier 3: W.S. Neal at Region 2, Qualifier 2: Opp

Region 1 Qualifier 4: Mobile Christian at Region 2, Qualifier 1: Houston Academy
Region 4 Qualifier 3: Saks at Region 3, Qualifier 2: Trinity Presbyterian
Region 2 Qualifier 4: Pike County at Region 1, Qualifier 1: Excel
Region 3 Qualifier 3: Alabama Christian at Region 4, Qualifier 2: Randolph County

Region 7 Qualifier 4: Danville at Region 8, Qualifier 1: Mars Hill Bible
Region 6 Qualifier 3: Geraldine at Region 5, Qualifier 2: Winfield
Region 8 Qualifier 4: Phil Campbell at Region 7, Qualifier 1: Madison Academy
Region 5 Qualifier 3: Fayette County at Region 6, Qualifier 2: Sylvania

Region 5 Qualifier 4: Oakman at Region 6, Qualifier 1: Piedmont
Region 8 Qualifier 3: Colbert County at Region 7, Qualifier 2: J.B. Pennington
Region 6 Qualifier 4: Ohatchee at Region 5, Qualifier 1: Gordo
Region 7 Qualifier 3: Vinemont at Region 8, Qualifier 2: Lauderdale County

CLASS 4A

Region 3 Qualifier 4: Sipsey Valley at Region 4, Qualifier 1: Anniston
Region 2 Qualifier 3: Booker T. Washington at Region 1, Qualifier 2: Orange Beach
Region 4 Qualifier 4: Munford at Region 3, Qualifier 1: American Christian
Region 1 Qualifier 3: Jackson at Region 2, Qualifier 2: Andalusia

Region 1 Qualifier 4: Bayside Academy at Region 2, Qualifier 1: Montgomery Catholic
Region 4 Qualifier 3: Jacksonville at Region 3, Qualifier 2: Bibb County
Region 2 Qualifier 4: Montgomery Academy at Region 1, Qualifier 1: T.R. Miller
Region 3 Qualifier 3: West Blocton at Region 4, Qualifier 2: Handley

Region 7 Qualifier 4: Central-Florence at Region 8, Qualifier 1: Priceville
Region 6 Qualifier 3: Oneonta at Region 5, Qualifier 2: Haleyville
Region 8 Qualifier 4: Madison County at Region 7, Qualifier 1: Deshler
Region 5 Qualifier 3: Northside at Region 6, Qualifier 2: Etowah (A)
Region 5 Qualifier 4: Corner at Region 6, Qualifier 1: Cherokee County
Region 8 Qualifier 3: Westminster Christian at Region 7, Qualifier 2: West Morgan
Region 6 Qualifier 4: Good Hope at Region 5, Qualifier 1: Dora
Region 7 Qualifier 3: Rogers at Region 8, Qualifier 2: Randolph

CLASS 5A

Region 3 Qualifier 4: Holtville at Region 4, Qualifier 1: Central, Clay County
Region 2 Qualifier 3: Carroll at Region 1, Qualifier 2: Gulf Shores
Region 4 Qualifier 4: Elmore County at Region 3, Qualifier 1: Demopolis
Region 1 Qualifier 3: Faith Academy at Region 2, Qualifier 2: Eufaula

Region 1 Qualifier 4: Williamson (TB-N)  at Region 2, Qualifier 1: Charles Henderson
Region 4 Qualifier 3: Tallassee at Region 3, Qualifier 2: Selma
Region 2 Qualifier 4: Headland at Region 1, Qualifier 1: UMS-Wright
Region 3 Qualifier 3: Marbury at Region 4, Qualifier 2: Beauregard

Region 7 Qualifier 4: Boaz at Region 8, Qualifier 1: Russellville
Region 6 Qualifier 3: Alexandria at Region 5, Qualifier 2: Pleasant Grove
Region 8 Qualifier 4: East Limestone at Region 7, Qualifier 1: Arab
Region 5 Qualifier 3: Jasper at Region 6, Qualifier 2: Moody

Region 5 Qualifier 4: Fairfield at Region 6, Qualifier 1: Leeds
Region 8 Qualifier 3: Brewer at Region 7, Qualifier 2: Scottsboro
Region 6 Qualifier 4: Southside-Gadsden at Region 5, Qualifier 1: Ramsay
Region 7 Qualifier 3: Guntersville at Region 8, Qualifier 2: Fairview

CLASS 6A

Region 3 Qualifier 4: Calera at Region 4, Qualifier 1: Hillcrest-Tuscaloosa
Region 2 Qualifier 3: Wetumpka at Region 1, Qualifier 2: Saraland
Region 4 Qualifier 4: McAdory at Region 3, Qualifier 1: Homewood
Region 1 Qualifier 3: Spanish Fort at Region 2, Qualifier 2: Pike Road

Region 1 Qualifier 4: St. Paul’s Episcopal at Region 2, Qualifier 1: Carver-Montgomery
Region 4 Qualifier 3: Northridge at Region 3, Qualifier 2: Pelham
Region 2 Qualifier 4: Sidney Lanier at Region 1, Qualifier 1: Theodore
Region 3 Qualifier 3: Benjamin Russell at Region 4, Qualifier 2: Hueytown

Region 7 Qualifier 4: Cullman at Region 8, Qualifier 1: Gadsden City
Region 6 Qualifier 3: Pinson Valley at Region 5, Qualifier 2: Mountain Brook
Region 8 Qualifier 4: Buckhorn at Region 7, Qualifier 1: Hartselle
Region 5 Qualifier 3: Jackson-Olin at Region 6, Qualifier 2: Center Point

Region 5 Qualifier 4: Parker at Region 6, Qualifier 1: Clay-Chalkville
Region 8 Qualifier 3: Hazel Green at Region 7, Qualifier 2: Muscle Shoals
Region 6 Qualifier 4: Oxford at Region 5, Qualifier 1: Gardendale
Region 7 Qualifier 3: Decatur at Region 8, Qualifier 2: Fort Payne

CLASS 7A

Region 2 Qualifier 4: Dothan at Region 1, Qualifier 1: Foley
Region 1 Qualifier 3: Fairhope at Region 2, Qualifier 2: Auburn
Region 1 Qualifier 4: Mary Montgomery at Region 2, Qualifier 1: Central-Phenix City
Region 2 Qualifier 3: Enterprise at Region 1, Qualifier 2: Baker

Region 4 Qualifier 4: Bob Jones at Region 3, Qualifier 1: Hoover
Region 3 Qualifier 3: Hewitt-Trussville at Region 4, Qualifier 2: Florence
Region 3 Qualifier 4: Vestavia Hills at Region 4, Qualifier 1: Austin
Region 4 Qualifier 3: Huntsville at Region 3, Qualifier 2: Thompson

Categories: High School, LACEUP